Senegal İzmir Fahri Konsolosluğu
Senegal İzmir Fahri Konsolosluğu
FAHRİ KONSOLOS
GÖKHAN KORALTAN
Senegal İzmir Fahri Konsolosu
Değerli Büyükelçim,
Değerli Konuklar,

Öncelikle, Senegal Cumhuriyeti'nin İzmir Fahri Konsolosluk görevine layık görülmekten duyduğum yüksek onuru ifade ederek, bu vesile Sayın Büyükelçiye şahsıma ve aileme karşı ifade etmiş oldukları yüksek güven dolayısı ile
...devamı   
TÜRKİYE SENEGAL İLİŞKİLERİ
Türkiye Senegal, iki kardeş ülke…

Türkiye'nin Afrika'ya açılım politikasında Senegal'in önemli bir yeri olduğunu yadsınamaz. Senegal' in Batı Afrika' ya açılan en uygun kapı olduğunu bir çok dünya ülkesi fark etmiş ve son yıllarda Çin ve İran dahil bir çok ülke Senegal ile işbirliği imkanlarını araştırmaktadır. Ülkelerimiz arasında var olan tarihi ve dini
...devamı   
TÜRKİYE SENEGAL İLİŞKİLERİ
Türkiye Senegal, iki kardeş ülke…

Türkiye'nin Afrika'ya açılım politikasında Senegal'in önemli bir yeri olduğunu yadsınamaz. Senegal' in Batı Afrika' ya açılan en uygun kapı olduğunu bir çok dünya ülkesi fark etmiş ve son yıllarda Çin ve İran dahil bir çok ülke Senegal ile işbirliği imkanlarını araştırmaktadır. Ülkelerimiz arasında var olan tarihi ve dini bağlarımız çerçevesindeki ilişkilerimizin yanında ekonomik ve ticari değerler açısından da Senegal değerlendirilmesi gereken önemli bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyadaki rekabet ortamının gittikçe arttığı bir durum söz konusudur. Bu ortamda; gelişmekte olan pazarlar, gelişmekte olan ülkeler için gelişmiş pazarlardan daha fazla bir potansiyele sahip olmaktadırlar.

Son görüşmelerden geriye dönecek olursak 2014 Nisan ayında Türk – Senegal İş Konseyi kurulmuştur. Bu oluşum iki ülke arasındaki sanayi yatırımları ve ticaretin gelişimine dönük en somut göstergedir. 2012 sonu ve 2013 basında Senegal ve Türkiye Başbakanlarının karşılıklı ziyaretleri esnasında; toplu konut, inşaat, enerji, demir çelik, gıda ve otomotiv yedek parça sanayii alanlarında 300' e yakın Türk ve Senegalli firma biraraya gelerek değerlendirmeerde bulunmuştur. Türkiye ve Senegal' in her iki ülke için farklı açılardan iki önemli partner olduğu noktasında ortak bir anlayış hakimdir. Batı Afrka' da, geçmişinde en az sorun yaşamış, siyasi istikrara, yerleşik demokrasi bilincine ve kurumlara sahip Senegal aynı zamanda önemli bir liman olarak Batı Afrika' nın ana giriş kapısıdır. Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği' ndeki özel konumu nedeniyle Senegal, Türk ihraç ürünlerinin Afrika coğrafyasında daha geniş bir yer bulmasına olanak sağlayacak stratejik bir ortak ve dost ülkedir. Nitekim 25 – 29 mart 2013 tarihlerinde Senegal Ekonomi ve Finans Bakanlığının bir heyet ile ziyareti, ikili ekonomik ilişkilerin gelişmesine dönük görüşmeleri başlatmıştır. Bu bağlamda iki taraf arasında 20 kadar paragraf öne çıkarak sonuca bağlanmak üzere askıya alınmıştır. Bu konular, Senegal' in üyesi bulunduğu Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) tarafından onay beklemektedir.

Diğer yandan da çifte vergilendirme konusundaki anlaşma müzakereleri devam etmekte olması; ekonomik ve ticari alanların geliştirilmesi hususunda iki ülkenin de yüksek isteklerini ortaya koymaktadır. Bunu destekler nitelikte Türk hükümeti, Senegal' e yapılan ihracatın arttırılması amacıyla Türk Eximbank' dan Senegal yararına 300 milyon USD kredi açmıştır. Her ne kadar bu kredinin kullandırma şartları Senegalli firmalar için kolay olmasa da, umut veren projelere sahip, ciddi kuruluşlar için bu kredi bir olanak sağlamaktadır.

Münferiden izlediğimiz gelişmelere örnek olarak; Senegal Ticaret Bakanının beraberindeki heyet ile Senegal' de kurulacak sebze meyve hali projesi için Bursa' yı ziyaret ederek sebze meyve halini müşterek bir girişim niyeti ile incelemesi,ticaret hacmini arttırma konusundaki isteğini ortaya koymaktadır. Senegal Cumhurbaşkanının başdanışmanı Mimar Ateba, Türk İnşaat sektör temsilcileriyle birlikte Ege Serbest Bölge' de incelemelerde bulunarak, Senegal' de kurulacak Serbest Bölge' nin yüklenimini Türk İnşaat firmalarına verilmesi üzerine niyetini ifade etmiştir. Yine Senegalli yetkililer Senegal Jandarmasının kıyafet ve donanımlarının tedariki için Türk tekstilciler ile temas halindedirler. Ortak su dolum ve şişeleme tesisi kurulması görüşmeleri, Türk mobilya üreticileri ile birlikte Senegal' de zincir mağazalar açılması ve bazı ürünlerin Senegal' de imalatına olanak verecek tesislerin kurulmasına dönük görüşmeler gibi bir çok farklı alanda, Türkiye üzerinden ihracatı arttıracak ortak yatırım imkanları sağlayacak projelerin değerlendirilmesi görüşmeleri her gün artarak devam etmektedir.

Türkiye ve Senegal arasındaki samimi dostluk ve gönül ilişkisine yakışan bir şekilde gerek siyasi yetkililerin gerekse sanayi ve ticaret erbabının ortaya koyduğu somut göstergeler amaçlanan hedefe ulaşılacağına dair umut vermektedir.

İki ülkenin karşılıklı çıkarlarının, karşılıklı kazanmaya dönük niyetleri üzerinden gittikçe artan eğilim ve ortaya konan somut anlaşmalar ve ziyaretler ile pekişen bu süreç sonunda ilişkilerimiz; çifte vergilendirme anlaşmasının sonuçlanması ve Eximbank kredilerinin devreye girmesiyle birlikte, sağlam bir hukuki temel üzerinde yükselecektir.

Senegal' de elan var olan yatırımlardan un sanayi, makarna fabrikası, özel okullar, göz kliniği, kardiyografi merkezi gibi kuruluşlar kendi içinde gelişerek büyürken, bisküvi fabrikası, bira fabrikası ve farklı gıda ürünleri üretim tesisleri gibi yeni projelerin hayata geçmesi yakındır.

Senegal' de yatırım yapmayı planlayan Türk girişimcilere öncelikli tavsiyemiz; girişimi daha kolay olan ve daha az sermaye isteyen hafif inşaatlar, kompleks olmayan gıda ve içecek endüstrisi, kırtasiye ve yapı malzemeleri gibi alanlarda projeler üreterek gerçekleştirmeleridir.


Senegal İzmir Fahri Konsolosluğu
GÜNCEL
HABERLER
BASINDA SENEGAL